Hemoroidy alebo tiež „zlatá žila“, je veľmi častá choroba, ktorá má žilový pôvod. 1 z 2 pacientov s ochorením žíl prekonala aspoň raz v živote aj hemoroidálne ochorenie. A nie ste v tom sami! Vo veku nad 50 rokov ňou trpí takmer polovica populácie. Hemoroidy vznikajú opuchom, zápalom a poškodením žilových pletencov na vnútornej strane análneho otvoru. Hemoroidy môžu byť výlučne vnútorné, výlučne vonkajšie alebo zmiešané. Podobne ako chronické žilové ochorenie aj hemoroidálne ochorenie je postupujúci chorobný stav, ktorý nám výrazne znepríjemňuje každodenný život.

Prečo vznikajú hemoroidy? Hlavným dôvodom vzniku hemoroidov je zvýšený tlak na žily konečníka a aj vrodená porucha spojivového tkaniva. Svoju veľkú úlohu tu tvorí aj zlý životný štýl – nedostatok pohybu, strava chudobná na vlákninu či nedostatok tekutín, čo zasa vedie ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Nepodceňujme však ani zadržiavanie stolice či odkladanie vyprázdňovania na neskôr. Dlhé sedenie na toalete napríklad s mobilom, či knihou v ruke, taktiež vedie k nadmernému tlaku na žily konečníka.

Sedavý spôsob života spôsobuje zníženú pohyblivosť čriev, dlhé státie tak isto nepomáha. Treba si dať pozor aj naobezitu, nedostatočnú análnu hygienu, vek nad 50 rokov, či počas tehotenstva tlak na žily.

Ak trpíte na hemoroidy a ste v očakávaní, je dosť pravdepodobné, že sa Vám hemoroidy počas tehotenstva, ako aj po pôrode môžu ešte zhoršiť. Preto je najvhodnejšie liečiť hemoroidy čo najskôr!

Mám vyhľadať lekára?

Jednoznačne ÁNO! Najmä ak sa Vám objavia akékoľvek príznaky, ako je napr. svrbenie, bolesť, krvácanie, pichanie z konečníka. Vyšetrenie lekárom je kľúčovým pri diagnostike hemoroidov, pretože jeho prejavy môžu byť spôsobené tiež inými príčinami.

I. a II. stupeň hemoroidov sa lieči konzervatívne ale aj semi-invazívnymi metódami. Konzervatívna liečba spočíva v lokálnom aj celkovom podávaní liekov, a v režimových opatreniach. Odborníci 100%ne odporúčajú, aby pacienti riešili svoj problém včas, nie až vtedy, keď sa dostanú do hemoroidálnej krízy.

Pri dodržiavaní režimových opatrení a užívaní venotoník, je možno predísť zhoršeniu a vývoj štádií hemoroidov výrazne spomaliť. Ide o chronicky progredujúce ochorenie – bude sa zhoršovať vekom – Váš stav však nemusí nevyhnutne dospieť do stavu, keď bude potrebovať chirurgické ošetrenie.

Prečo sa väčšina ľudí obáva vyšetrení, ktoré sa konajú u lekára? Nie je čoho sa báť! Konzultácia sa začne nevyhnutnou diskusiou, kde špecifikujete príznaky a presne definujete, čo Vám najviac prekáža, resp. čo najviac zhoršuje kvalitu Vášho života. Hlavným terapeutickým cieľom bude zmiernenie / vymiznutie príznakov hemoroidov.

Otázky sa ďalej môžu týkať histórie ochorenia a predchádzajúcich postupov liečby. Určite sa nebojte zdôveriť lekárovi aj o úplných detailoch Vášho zdravotného stavu.

Váš lekár vám podrobne vysvetlí, čo robiť.

Ďaľšie vyšetrenia môžu zahŕňať aj napr. krátku

kolonoskopiu (skúmanie konca hrubého čreva a konečníka) alebo úplnú kolonoskopiu (skúmanie celého hrubého čreva).

Liečba hemoroidov

Pre zmiernenie príznakov a liečbu hemoroidov sú dispozícii 4 typy liečby hemoroidov: lokálna, perorálna, ambulantná a chirurgická. Lokálna liečba hemoroidov: Do tejto liečby patria masti a čapíky, či kúpele v dubovej kôre. Ak Vás trápi úporné svrbenie, pichanie, škrabanie, alebo ekzém okolo konečníka, k dispozícii je zdravotnícka pomôcka Emotralex™ s aktívnou látkou sukralfát. Emotralex™ hojí, regeneruje a upokojuje hemoroidy a Vašu rektálnu sliznicu. Emotralex™ je dostupný vo forme 25 gramovej masti alebo 10 kusov rektálnych čapíkov.

Dlhodobá celková liečba hemoroidov: Z liečiv, ktoré sú overené klinickými štúdiami, môže lekár (praktický lekár, gastroenterológ, proktológ, angiológ, cievny chirurg) v prípade príznakov hemoroidálneho ochorenia predpísať venotonikum. Venotoniká posilňujú pružnosť žíl, zabraňujú hromadeniu krvi v žilách, obsahujú aj protizápalové zložky. Takáto dlhodobá celková liečba sa odporúča nielen v prípade hemoroidálneho ataku (zhoršenia stavu hemoroidov), ale aj u pacientov s diagnózou hemoroidov aj ako prevencia zhoršenia stavu. Orálna liečba (napr. s liekom obsahujúcim čistenú mikronizovanú flavonoidnú frakciu DETRALEX® 500 mg, 60 filmom obalených tabliet a Detralex® 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku stabilizuje kapiláry, zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť ciev a tým pomáha aj pri liečbe funkčných prejavov hemoroidálneho ochorenia, resp. pri akútnom zápale hemoroidov.

Detralex.sk

Zistite viac

Emotralex.sk

Zistite viac

Emotralex je zdravotnícka pomôcka Iia, ktorá sa používa na liečbu príznakov spojených s hemoroidálnym ochorením a jeho komplikáciami (napr. Ekzém, análne trhliny) s aktívnou látkou sukralfát. . Pred použitím si prečítajte návod na použitie. Ak sa vaše príznaky nezlepšia do 1 až 2 týždňov, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Nepoužívajte, ak ste alergický (á) na lanolín alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto prípravku. Nepoužívajte na krvácajúce hemoroidy.

Výrobca: Egis Pharmaceuticals PLC.

Distribútor: Les Laboratoires Servier, Francúzsko.

DETRALEX 60×500 mg, filmom obalené tablety a Detralex 30×1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom.