CHRONICKÉ ŽILOVÉ OCHORENIE (CHVO)
Boľavé a opuchnuté nohy či kŕčové žily bývajú vôbec 1. príznakom chronického žilového ochorenia, ktoré sa dá v mnohých prípadoch účinne liečiť. Až 3 zo 4 postihnutých pociťuje bolesť a kŕče už v počiatočnom štádiu bez viditeľných zmien. Čím skôr navštívime lekára alebo lekárnika, tým lepšie pre Vás!
Ochorenie môže totiž prerásť relativne rýchlo do závažnejších štádií s nemenej závažnými následkami.
Chronickým žilovým ochorením označujeme rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny. Prejavujú sa príznakmi, ako napríklad metličky, kŕčové žily, opuchy končatín, kožné zmeny, vred predkolenia a/alebo subjektívnymi príznakmi ako je pocit ťažkých, unavených nôh, bolesť či pocit opuchnutých nôh, nepokojné nohy,
nočné kŕče, únava, svrbenie, alebo aj mravčanie v nohách.
Už i tieto príznaky signalizujú chorobný stav, preto je nevyhnutné včas ich rozpoznať a po konzultácii s lekárom a lekárnikom ich začať efektívne liečiť.
Čo, ak Vaše nohy vysielajú varovný signal?
Žilové ochorenia môžu mať žiaľ dlhodobý, chronický, postupne sa zhoršujúci priebeh. Bez adekvátnej liečby si výrazne znižite kvalitu života, dokonca môže prísť aj invalidite. Liečba chronických žilových ochorení je komplexná a dlhodobá. Odporúčajú sa:
- režimové opatrenia
- kompresívna liečba
- medikamentózna liečba venotonikami
- sklerotizačná liečba
- chirurgická liečba
Medikamentózna liečba
Medikamentózna liečba venofarmakami sa využíva pri liečbe chronických žilových ochorení už dlho a ide o populárnu liečbu, najmä z dôvodu zmiernenia subjektívnych ťažkostí pacienta, ale i ovplyvnenia opuchu a kožných zmien. Chronické žilové ochorenie si vyžaduje neustálu ochranu žilovej steny a chlopní pred mechanizmami podieľajúcimi sa na postupe ochorenia. Čím dlhšia je liečba, tým je efektívnejšia redukcia príznakov ochorenia. Jej správne smerovanie ovplyvňuje hlavné prvky žilového ochorenia: zvyšuje žilový tonus, znižuje priepustnosť kapilár, chráni mikrocirkuláciu pred zápalom. Zároveň zlepšuje aj lymfatickú drenáž. Výsledkom správneho používania venofarmák je rýchla, spoľahlivá, stabilná a dlhodobá redukcia príznakov ochorenia, ako aj vzniku nových komplikácií.
Používajú sa prírodné, semisyntetické a syntetické látky charakteru flavonoidov, saponínov a deriváty ergotu. Na trhu je dostupných množstvo preparátov, z nich niektoré sú vzájomne kombinované, čo zvyšuje ich účinnosť.
Najčastejšie používané venofarmakum je overený like Detralex® s účinnou látkou čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia (MPFF). Medzi jeho kľúčové vlastnosti patrí komplexný mechanizmus účinku.
Medikamentózna liečba Detralex je vhodná do kombinácie s revitalizujúcim krémom Cedralex s extraktom z korzického citróna. Cedralex, pre pocit krásnych, ľahkých nôh.
Prevencia pred chronickým žilovým ochorením:
- Pohybujte nohami pri každej možnej príležitosti
- Vyberte si pre Vás vhodný šport
- Snažte sa vyvarovať priamemu pôsobeniu tepla
- Sprchujte si nohy studenou vodou
- Predchádzajte zápche a nadváhe
- Noste voľnejšie oblečenie
- Noste obuv s nízkymi podpätkami
- “Bicykľujte” nohami v ľahu
- Masírujte si nohy krémom
- Navštevujte pravidelne svojho lekára
CHVO JE PROGRESÍVNE OCHORENIE
Štádium C0s – bez vonkajších znakov, ale zo symptómami (bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, nočné kŕče, …)
DETRALEX 60×500 mg, filmom obalené tablety a Detralex 30×1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom.